2003

NAPSÁNO O 1. ROČNÍKU LEDNOVÉHO UNDERGROUNDU

20032003
Kalábůf beat
JazzBox
Ivan Hlas
Koncert přispěje na obnovu poškozených škol (MF DNES, 3.1.2003, Zajímavosti z vašeho kraje)
Kralupy nad Vltavou - Každý, kdo navštíví lednový benefiční koncert Lednový
underground, přispěje na opravu vodou poničeného suterénu Dvořákova gymnázia
a Obchodní akademie v Kralupech nad Vltavou. Zakoupením vstupenky v hodnotě
padesát, sto nebo dvě stě korun se také každý návštěvník stane bronzovým,
stříbrným či zlatým sponzorem školy. Předprodej vstupenek na koncert, který
se koná už ve čtvrtek 9. ledna od 19 hodin, je v Kulturním domě Vltava, v
němž se koncert odehraje, a v sekretariátu gymnázia. Na koncertě se chystají
vystoupit mimo jiné Ivan Hlas, Kalábůf něžný beat, DnesJazz nebo Trio
Uhlíř - Arnot - Koller. Představí se i hudebníci, kteří na kralupské škole
studovali nebo stále studují.
/zuč/

Na festival přijede Ivan Hlas /Středočeské Deníky Bohemia - 9.1.2003/
Kralupy - Dvořákovo gymnázium a Společnost pro rozvoj Dvořákova gymnázia, o.p.s., pořádají dnes ve společenském centru Vltava benefiční hudební festival Lednový Underground, jehož výtěžek věnuje na opravy zaplaveného suterénu školy. Koncert začíná v 19 hodin. (pe)


Lednový underground /MF DNES, 9.1.2003/

Kralupy nad Vltavou - Netradičním způsobem se rozhodlo vedení kralupského gymnázia a obchodní akademie získat finanční prostředky potřebné na rekonstrukci školního suterénu poničeného během srpnových povodní. Dnes v 19 hodin začne v Kulturním domě Vltava benefiční hudební festival nazvaný Lednový underground. Během večera vystoupí několik formací různých žánrů, od jazzu přes funky až po klasický bigbít. Hvězdou večera bude pražský zpěvák Ivan Hlas. „Povodeň nám nejvíce poškodila suterén, proto název Lednový underground," uvedl ředitel gymnázia Andrej Plecháček, podle kterého by tak škola ráda zahájila tradici podobných lednových vystoupení. „Budeme se snažit, aby zde kromě známějších hudebníků vystupovaly i místní kapely nebo žáci naší školy," řekl Plecháček. Protože jde o dobročinnou akci, vstupné bude dobrovolné. Ale jen do určité míry. Vstupenky jsou totiž rozděleny na tři kategorie. „Vstupné máme bronzové, stříbrné a zlaté. Lístky tedy budou stát padesát, sto a dvě stě korun," popisuje systém placení Andrej Plecháček. Mírným zklamáním pro většinu studentů, kteří se na festival těší již několik týdnů, bylo oznámení ředitele, který byl nucen zrušit plánované ředitelské volno. „Je smůla, že zrovna v těchto dnech máme ve škole inspekční tým, který ředitelský den nepovolil. Postarám se alespoň o to, aby studenti nebyli v pátek zkoušeni," slibuje s pousmáním ředitel.

Lednový Underground - 1. ročník /Kralupský Zpravodaj, únor 2003/
Ve čtvrtek 9. ledna 2003 se v KaSS Vltava uskutečnila nevšední kulturní akce. Společnost pro rozvoj Dvořákova gymnázia, o.p.s., ve spolupráci s Dvořákovým gymnáziem a Obchodní akademií, uspořádala benefiční hudební festival nazvaný Lednový Underground. Právě suterén gymnázia (suterén, podzemí - v angl. underground), který byl zcela zničen srpnovou povodní, byl hlavní inspirací při volbě názvu tohoto festivalu. Výtěžek z této akce (přes 20 tis. Kč) bude využit při rekonstrukci suterénních prostor budovy školy, konkrétně na zařízení nové knihovny.
Společenský večer ve velkém stylu byl odstartován komorním vystoupením Andreje Plecháčka (ředitele školy), Borise Kubíčka a Petra Fantyse. Následoval pěvecký výstup úspěšných hudebníků, kteří jsou absolventy Dvořákova gymnázia: Martina Skaly a Karolíny Chytilové. Už při prvních písních jemné bigbítové kapely ze Štětí - Bati a Kalábova něžného beatu, se parket zaplnil tanečníky. Další hudební formace Chivas Time divákům předvedla zajímavou fůzi soulu, blues a jazzu. Domácímu publiku se zde představila Marie Nováková (Maika Chivas), zpěvačka s osobitým vokálním přednesem, která také absolvovala Dvořákovo gymnázium. Největší hvězdou večera byl pražský zpěvák Ivan Hlas, který - ač sám s kytarou - roztancoval celý sál (viz foto ). Hudební festival zakončil DnesJazz a Jazzbox (jazzové trio Š. Uhlíř - M. Arnot - A. Koller). Již z názvu těchto skupin vyplývá, jaký hudební žánr uzavíral večer plný hudby. Jazzové melodie byly pro toho, kdo zůstal až do pozdních hodin, nezvykle příjemným vplutím do dalšího všedního dne.
Závěrem lze říci, že se Lednový Underground velmi vydařil. Přes tři stovky návštěvníků (tedy bronzových, stříbrných i zlatých sponzorů školy) slyšelo velice kvalitní, rozmanitou hudební produkci a svojí přítomností vyjádřilo sympatie kralupskému gymnáziu. Tento hudební festival by se tak v budoucnu mohl stát tradiční událostí, která by obohatila kulturní život v našem městě.
Filip Volák

Poděkování patří všem, kteří napomohli zdárnému průběhu akce - zejména kolektivu zaměstnanců KaSS Vltava za poskytnutí sálu a podporu propagace, Pavlu Keilovi a Liborovi Tomsovi z firmy GSL za výrobu vstupenek a plakátů, mediálním partnerům - Radiu Relax, MF Dnes, Videostudiu p. Z. Krátkého a kolektivu zvukařů (p. J. Mantlík a spol. - agentura Rockweb). Velký dík patří samozřejmě všem hudebníkům, kteří se zřekli svých honorářů ve prospěch Společnosti pro rozvoj Dvořákova gymnázia, o.p.s.

Poslední aktualizace: 21. 1. 2014