2005

BÁLA SE UNDERGROUNDU, NAKONEC POMOHLA ASII

2005Tony Ducháček and GARAGE
Terne Čhave
Ahmed má hlad
Eggnois
OZZY Orchestra
CAVA

Kralupy nad Vltavou - Když se Kateřina Marková z Prahy dozvěděla, že by měla navštívit festival s názvem Lednový Underground, moc se jí pozvání kamarádky z kralupského gymnázia přijmout nechtělo. Nakonec však souhlasila a svého rozhodnutí v sobotu večer v prostorách kralupského kulturního domu Vltava nelitovala.
„Pod slovem underground jsem si představovala úplně něco jiného, muziku, která mi nic moc neříká. Ale tohle je podle mého gusta," vyprávěla po tanci při produkci kapely Ahmed má hlad rozjařeně devatenáctiletá černovláska, která se teprve na místě dozvěděla, že slovo underground má v této akci Dvořákova gymnázia v Kralupech nad Vltavou trochu jiný význam. První ročník této akce se totiž konal před třemi lety po povodních a jeho výtěžek byl určen na obnovu zatopených sklepů (anglicky underground) Dvořákova gymnázia. Finanční prostředky získané při druhém ročníku Lednového Undergroundu zase pomohly při vybavení školní knihovny.
„Také výtěžku z třetího ročníku jsme chtěli využít na podporu gymnaziálních kroužků, ale vzhledem k situaci v Asii jsme se rozhodli část výtěžku poskytnout na humanitární účely," uvedl organizátor festivalu Filip Volák.
„Vůbec jsem netušila, že jde o benefiční akci," vyprávěla Kateřina Marková. „Pochopitelně jsem ráda, že sto dvacet korun, které jsem dala za lístek v předprodeji, poslouží na dobrou věc."

Stejně jako ostatní si Kateřina Marková v kulturním domě prohlédla prodejní výstavu studentských obrazů v prvním patře. Žádný se jí však nelíbil natolik, aby si ho zakoupila. Na benefiční charakter festivalu přistoupili i účinkující.
„Hrajeme pouze za náhradu cestovného," potvrdil Šimon Kotek, manažer skupiny Eggnoise, která se na akci Dvořákova gymnázia objevila už podruhé. Lidé u stolu a na tanečním parketu, převážně středoškolští studenti, dále aplaudovali kapelám Çava, OOZ Orchestra, Terne Čhave a První hoře. V roli hlavní hvězdy festivalu se představil Tony Ducháček a Garage. „Přišlo přes čtyři stovky návštěvníků a získali jsme přes padesát tisíc korun," uvedl druhý den organizátor akce Filip Volák. „Návštěvnost stoupá, na devadesát procent akci příští rok uspořádáme znovu."

KONCERT. Kapela OOZ Orchestra zahrála na benefičním koncertu v Kralupech za minimální honorář.
FOTO: MAFA - RADEK CIHLA


MĚLNICKÝ DENÍK - 18.1.2005, JIŘÍ HERAIN

VLTAVA PATŘILA UNDERGROUNDU
Kralupy - K šesti skupinám, které hrály sobotním návštěvníkům kulturního domu Vltava na benefičním festivalu Lednový underground, patřila i kapela OOZ orchestra z pražské Bubenče. Hodila se na undergroundový večírek?
"Pojímám vše, kromě popu, jako underground. Působil jsem ve sféře undergroundu v osmdesátých letech, to však bylo něco zcela jiného. Náš dnešní styl hudby vychází hlavně z blues a rokenrolu. Je však skoro na indexu, v rádiích jej většinou neuslyšíte ani náhodou," vysvětlil frontman skupiny Jiří Horálek. Slovo underground znamená být na okraji zájmu. Z ohlasu na parketu se dalo uvažovat, že tomu tak není. Mladí lidé hledají osobitou hudbu, jinou, než která má v rádiích i televizních stanicích zelenou. Festival Lednový underground pořádala už potřetí Společnost pro rozvoj Dvořákova gymnázia. Letošní výtěžek věnuje na mimoškolní činnosti studentů a část pošle do Asie zasažené vlnou tsunami.
Fotografie:
Na v pořadí III. ročníku kralupského Lednového undergroundu se představil hudební tým s názvem OOZ Orchestra z pražských Dejvic. Foto Jiří Herain

Poslední aktualizace: 21. 1. 2014