2007

Underground aneb když se Kralupy baví
(5. LU 2007 - 12. a 13. 1. 2007)
A. D. Smiřický

20072007
STO ZVÍŘAT
TRABAND
VÁCLAV KOUBEK
GOTHART
FRU FRU
FENG JUN SONG a Trio PUO
AL-YAMAN
GANG ALA BASTA
EGGNOISE
ŽIVÉ KVETY
SESTRY STEINOVY
REVELATION

Kralupy nad Vltavou - Tradiční hudební festival Lednový Underground letos zažil úspěšnou dvoudenní premiéru. Trabandi poprvé ve třech. V programu byla zřejmá snaha pořadatelů rozložit festival na komornější páteční večírek a sobotní veselici se vším všudy. A tak v pátek před solidně zaplněné hlediště kulturního domu Vltava předstoupily chvíli po dvacáté hodině dobře naladěné Sestry Steinovy.
Od prvního akordu dvou "zpívajících mamin" bylo jasné, že diváci rozhodně nebudou mít problémy s přešlapováním u pódia, neboť písničkářky se zpovídaly do beatů dvou akustických kytar, roztančily publikum a dočkaly se velkého aplausu.
Poté nastoupila čtveřice Fru-Fru, jež zahrála zajímavý koktejl world music a elektroniky. Jako texty jim často posloužily básně renomovaných autorů. Fru-Fru jsou chvíli punkovou kapelou, chvíli cimbálovkou, chvíli rockovou skupinou. A zvládají to.
Po krátké přestavbě se na pódium natěsnal Gothart a začala největší tancovačka pátečního programu - balkánské rytmy nenechaly snad nikoho chladným a všechny tři bary kulturního domu se na hodinu zcela vyprázdnily.
Přes půlnoc se posluchači přenesli za rytmů anglicky zpívajícího, též balkánem inspirovaného Gangu Ala Basta, který trochu uklidnil obecenstvo před očekávaným vrcholem večera - novým, pouze tříčlenným Trabandem.
Čerstvě natřená karoserie Trabandu voní po lidovce, folku a šansonu. Motor - písně Jardy Svobody s osobitými texty - zůstává. Jeho zpovědi, často recitované do málo slýchaného zvuku harmonia, však často přehlušovaly hlasy z publika, jež toužily po dechno-pařbě, které už se ale s Trabandem nejspíš nedočkáme.

Poslední aktualizace: 21. 1. 2014