2008

Lednový Undeground 2008

2008plakatTleskač
Čankišou
Už jsme doma
Kale
Yellow Sisters
Ahmed má hlad
Ty Syčáci
Timudej
Lesní zvěř
Irish Dew
Budoár staré dámy
Alice Bauer Trio
Trio Martiny Trchové
Nestíháme
Cava
Nikola Brasko

Různých hudebních festivalů probíhá v České republice víc než dost a vznikají pořád další. Pokud tedy chce v dnešní době někdo na malém městě začít pořádat festival, který zaujme diváky ze širokého okolí, musí přijít s dobře promyšlenou koncepcí. Kralupský Lednový Underground se pomalu již stává osvědčeným hudebním lákadlem nejen pro místní posluchače toužící po oživení jinak dost kulturně strnulého města, ale i pro lidi odjinud, kterým se „zcela mimo sezónu" dostává velmi pestrých hudebních zážitků.

 

Je to právě pestrost, která se stala hlavní „myšlenkovou koncepcí" Lednového Undergroundu - pestrost, která v mnohém převyšuje jiné festivaly, kde je sice vždycky z čeho si vybírat, nicméně většinou se to děje v rámci jednoho „tématu", případně se na nás pod širým nebem valí proud hudby, který nepřipustí žádné úlety do jemnějších hudebních sfér. Kralupy (a jejich jinak nepříliš útulný kulturní dům Vltava) však dovolují přechody od amatérských hudebních vystoupení, které v různé formě obstarává Dvořákovo gymnázium, přes výlety do říše džezu, avantgardy, popu, undergroundu až po tancovačkovou řachandu.
Další jemné rozlišení letos zajistily tři scény, v jejichž rámci mohli diváci okusit rozličné hudební směry a přístupy. Pokud jde o sobotní večer v „hlavním sále" Vltavy, návštěvník se mohl od úvodního skvělého vystoupení gymnaziálního pěveckého sboru nechat unášet do světa irské hudby (Irish Dew), poté se nechat oblévat džezovo-bluesovou atmosférou Alice Bauer Tria, utonout v úžasných vokálech Yellow Sisters, tančit na vlnách suverénní hudby rómských Kale. Legendární Už jsme doma mu nabídly avantgardní novovlně punkový drive, Čankišou ho zavedli do oblasti originální world-music, Tleskač ho rozhopsal v nekompromisním rytmu ska a v tanečním rytmu ho až do „ranních hodin" udržel bigbeat Timudeje. Nešlo tak úplně o tradiční klišé, že každý si mohl vybrat to svoje. Naopak - každý mohl na vlastní kůži okusit rozličnou hudbu, poznat nové, nechat se inspirovat.
Kralupský Lednový Underground se pohybuje přesně na rozhraní mezi velkou a intimní akcí. A právě přítomnost na této hranici umožňuje, aby využíval výhod obou světů. Nemusí hledat „hudební taháky" a „hvězdy", aby nalákal diváky. Organizátoři mohou být klidní - festival si již získal své jméno a i v příštích letech jistě bude přitahovat příliš neokoukanou kvalitou a pestrostí hudebního menu.

 

Petr Fantys

Poslední aktualizace: 21. 1. 2014